Online platformlardan birinde karşılaştığım bir soru üzerine, öğrenci arkadaşlara yardımcı olabilmek için, soruyu metin halinde cevapmaya çalıştım. Ancak, biz öğretmenler için "kara tahta" olmadan ders anlatmanın zorluğu malum, bir kez daha tecrübe ettim. Bire bir dersin yerini tabii hiç bir öğretim metodu tutamaz ama, yine de yararlı olabilmek umuduyla, sorunun çözümünü pdf dosyası olarak ekliyor, öğrenci arkadaşlara başarılar diliyorum.

Mehmet Akkoç

Soru: " fizik2 bati avrupa sorularinda 3.dönem fizik2 a grubuna ait.soru1-dünya ile günes arasindaki uzaklik,yaklasik 1,5.10üstü11 metredir.buna göre isik isinlari günesten dünya,ya kac saniyede gelir?(c=3.10üst8 m/sn) arkadaslar bu soruyu hesaplaya bilen var mi internette arastirdim bulamadim,hemde kitapta. "

Cevap: 500 sn. (Dakika cinsinden; 8 dakika 20 saniye)

Çözüm: http://ak-akademi.com/guenes-duenya.pdf

Sonuç: Gökyüzüne baktığınızda gördüğünüz yıldızların, aslında şu an orada olmadıklarını öğrendiniz. Yıldızlardan gelen ışık, bize ulaşana kadar, yıldız başka bir yere gitmiş, hatta sönmüş, yok olmuş olabiliyor. Sonuçta görmemizi sağlayan şey, o nesneden bize ulasan ışık. Örneğin, bu sorunun cevabına göre, Güneş ışınları dünyaya 8 dakika 20 saniyede ulaşıyor. Mazallah, güneş aniden sönecek olsa, 8 dakika daha aydınlıkta olacağız;)

Share